-->
29.03.2024

Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 2-0: Κόκκινη πρόκριση

Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και «φτωχό» το 2-0 του Ολυμπιακού επί του Λεβαδειακού στο Καραϊσκάκη, μία νίκη που του χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. «Φτωχό» από την άποψη ότι οι πρωταθλητές έχαναν στο πρώτο ημίχρονο τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη για να «φορτώσουν» με περισσότερα τέρματα την εστία των φιλοξενούμενων. Η ουσία είναι ότι ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του, με τους παίκτες να κάνουν πράξη την εντολή που ήθελε δυναμικό ξεκίνημα και γκολ από τα… αποδυτήρια!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο σκόρερ Τικίνιο, αλλά και ο Βαλμπουενά.

Ο Μαρτίνς δεν προχώρησε σε ολικό λίφτινγκ στην ενδεκάδα. Κράτησε στο βασικό σχήμα τους Σισέ, Μπουχαλάκη και Ρέαμπτσιουκ, ενώ δεν μπορούν να θεωρηθούν «ρεζέρβες» παίκτες τύπου Τικίνιο ή ακόμη – ακόμη και ο Βαλμπουενά, μολονότι φέτος έχει έναν διαφορετικό ρόλο. Ο Γάλλος ήταν ο πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο, καθώς κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα, εξέπεμπε SOS η άμυνα του Λεβαδειακού. Μια άμυνα που πολιορκήθηκε στο πρώτο τέταρτο και την γλίτωσε χάρη στον Στογιάνοβιτς, αλλά και τις άστοχες προσπάθειες των γηπεδούχων. Στο 2’ ο Στογιάνοβιτς είπε «όχι» στον Μαντί Καμαρά, στο 4’ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ κοντινή προβολή του Ονιεκούρου έπειτα από σουτ του Μαντίκ, στο 5’ μπλόκαρε την κεφαλιά του Ονιεκούρου, στο 9’ είδε την μπάλα στο σουτ του Βαλμπουενά να περνάει ξυστά από το δοκάρι, όπως και στο 14’ το σουτ του Βρουσάι. Ο Λεβαδειακός απείλησε πρώτη φορά με τον Πολέτο στο 15’, αλλά όταν αποφάσισε να ξαναγκαζώσει ο Ολυμπιακός, τότε βρήκε το γκολ στο 25’. Μια ωραία σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά, έφτανε και περίσσευε για να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά ο Τικίνιο. Στο 30’ λίγο έλειψε να πετύχει το ίδιο γκολ ο Τικίνιο (από σέντρα του Μαντί αυτή τη φορά), αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι από καραμπόλα κόντεψαν να ισοφαρίσουν με τον Λιάγκα στο 31’, ωστόσο, ο Κρίστινσον ήταν σε θέση ετοιμότητας. Τελικά, οι Πειραιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους χάρη στην επιμονή του Τικίνιο στο 43’ και το ριμπάουντ που πήρε έπειτα από κακό πλασέ του Ονιεκούρου.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος δεν ήταν τόσο εκρηκτικός, όσο στο πρώτο 45λεπτο. Όμως, αν εξαιρεθεί το πρώτο 10λεπτο που ο Λεβαδειακός επιχείρησε με κάποια «στημένα» να απειλήσει, στη συνέχεια έχασε αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσει κι άλλο το δείκτη του σκορ. Ένα σουτ του Μπουχαλάκη κατέληξε λίγο άουτ (48’), η ωραία προσπάθεια του Μαντί Καμαρά ανακόπηκε από τον Στογιάνοβιτς (58’), ο Τικινιο στο 60’ σούταρε από καλή θέση πάνω στα σώματα, ενώ στο 73’ ο Μαντί Καμαρά έπειτα από κλέψιμο του Αγκιμπού και πάσα του Βρουσάι, σούταρε ψηλά άουτ κι ενώ ο Στογιάνοβιτς ήταν εξουδετερωμένος. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα, έκανε διαχείριση του εναπομείναντος χρόνου και πήρε μία άνετη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-0

Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Σκόρερ: 25’, 43’ Τικίνιο

Κίτρινες: 40’ Νίλι, 49’ Χάμοντ.

Συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Σισέ, Μπα (82′ Παπαδόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (82′ Εμβιλά), Μαντί Καμαρά (87′ Σουρλής), Ονιεκούρου (62’ Ροντρίγκες), Βρουσάι, Βαλμπουενά (62’ Αγκιμπού), Τικίνιο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Βήχος, Νίκας, Τσάπρας, Νίλι (82′ Αλμπάνης), Πολέτο (82′ Μυτίδης), Μεχία, Βρακάς, Λιάγκας, Δούμτσιος (63’ Τζημόπουλος), Χάμοντ (63’ Λινάρδος).