Πλήθος κόσμου βρέθηκε χθες στον κήπο του Δημοτικού Θεάτρου Μυτιλήνης όπου μετά από τέσσερα χρόνια επέστρεψε το Ouzo Fest, το φεστιβάλ ούζου που διοργανώνει ο σύνδεσμος ποτοποιών αποσταγματοποιών Λέσβου. Η ορχήστρα του Κώστα Καλδέλλη ξεσήκωσε το κοινό ενώ το ούζο έρρεε άφθονο. Μεγάλη ήταν η παρουσία Τούρκων επισκεπτών, που κάνουν τις διακοπές τους στο νησί, εκμεταλλευόμενοι το Κουρμπάν Μπαϊράμι. Ο επισκέπτης έχει τη δυνατότητα να δοκιμάσει περισσότερες από 40 ετικέτες ούζου, να συνομιλήσει με τους ποτοποιούς, να μυηθεί στα μυστικά του ούζου.
![](https://i.ytimg.com/vi/ddEMaQPzBMA/hqdefault.jpg)
Το ούζο αποτελεί το εθνικό μας ποτό, αλλά και το πρώτο εξαγώγιμο αλκοολούχο ποτό της Ελλάδας, καταλαμβάνοντας το 70% των εξαγωγών, σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, ενώ πάνω από το 50% του ούζου που καταναλώνεται, παράγεται στη Λέσβο.
Το φεστιβάλ ούζου συνεχίζεται και σήμερα το βράδυ στον κήπο του δημοτικού Θεάτρου , με τη συνδρομή του συλλόγου καταστημάτων εστίασης Ασπίδα, που θα προσφέρει πλούσια εδέσματα. Το επόμενο Σαββατοκύριακο το Ouzo Fest με πλούσιες εκδηλώσεις , μεταφέρεται στο Πλωμάρι, την πατρίδα του ούζου. Τα μυστικά της ποιότητας του καλού ούζου της Λέσβου, βρίσκονται στην απόσταξη, στις οικογενειακές συνταγές και τον ποιοτικό ντόπιο γλυκάνισο Λισβορίου.