Search
Close this search box.
Search

Παναθηναϊκός – Βόλος 2 – 0: Με λιγότερους παίκτες οι φιλοξενούμενοι από το 50′ – Βίντεο με τα γκολ και το ακυρωμένο πέναλτι

Πριν 2 έτη

Ο Παναθηναϊκός με ανάρτησή του στο Twitter τόνισε πως υπήρξε πέναλτι που δεν καταλογίστηκε πάνω στον Παλάσιος στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 18ο λεπτό του Παναθηναϊκός – Βόλος σε σέντρα του Μαντσίνι από τα αριστερά ο Παλάσιος προσπάθησε να μπει στη φάση. Ο Σι από πίσω του τον παρενόχλησε με τους πράσινους να ζητούν πέναλτι και τον Φωτιά να δίνει συνέχεια στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε και στο Twitter για τη φάση γράφοντας: “40′ Σέντρα του Μαντσίνι ο Παλάσιος στη μικρή περιοχή ανατρέπεται από τον Σι. Είναι πέναλτι, το οποίο σε πρώτη φάση ο διαιτητής δεν καταλογίζει”. Μάλιστα, οι πράσινοι με νέα ανάρτηση αναφέρουν: “Ούτε το VAR συμβουλεύει τον διαιτητή να δώσει το πέναλτι. Απίστευτο!”.

Ζήτησε πέναλτι ο Μαντσίνι για χέρι του Εσκοβάλ

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη του στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος σημείωσε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Λεωφόρου ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 2-0 του Βόλου χάρη σε γκολ των Δημήτρη Κουρμπέλη (59’) και Αντρατζ Σπόραρ (69’) και δείχνοντας ότι ξαναβρίσκει την αγωνιστική του φόρμα στην πιο καθοριστική καμπή της σεζόν.

Το τριφύλλι πολιόρκησε από το πρώτο λεπτό τα μετόπισθεν του Βόλου έχοντας 28 τελικές (!) και έφτασε απόλυτα δίκαια όσο και άνετα στην κατάκτηση της νίκης, με την οποία διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και το +4 περιμένει την αυριανή έκβαση του ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ, μία στροφή πριν τη «μητέρα των μαχών» στο Φάληρο απέναντι στον Ολυμπιακό.

Ο Κλέιμαν νικά σε τετ α τετ τον Μαντσίνι

Στο δοκάρι το διαγώνιο δυνατό σουτ του Παλάσιος

Απείλησε με ωραίο μακρινό σουτ ο Ιωαννίδης

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-2-3-1): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (64’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (86’ Πούχατς), Πέρεθ, Κουρμπέλης (75’ Τσέριν), Παλάσιος, Μπερνάρ, Μαντσίνι (76’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (63’ Σπόραρ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος / 4-2-3-1): Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Σι, Λούνα, Γκάκι (87’ Μεθκίδα), Τσιρίνος, Καρτάλης (46’ Οζέγκοβιτς), Πιρές (62’ Κάτσε), Κούτσιας (72’ Τσοκάνης).

MVP: Παλάσιος.
Είχε δύο δοκάρια, μία κερδισμένη αποβολή, ένα κερδισμένο πέναλτι κι άλλο ένα που κακώς δεν του δόθηκε και είχε τη μεγαλύτερη επιδραστικότητα από κάθε άλλον παίκτη του γηπέδου, πιστοποιώντας ότι έχει αρχίσει να ξαναβρίσκει τη φόρμα του στο καλύτερο τάιμινγκ. Εξαιρετική και η εμφάνιση του Κουρμπέλη που πέτυχε το πρώτο καθοριστικό γκολ.

1-0, σκοράρει ο Κουρμπέλης μετά από ‘πολιορκία’ στην άμυνα

2-0, ευστοχεί από την άσπρη βούλα ο Σπόραρ