Close this search box.
Search

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0: Μαζί δεν κάνουνε και χώρια δεν μπορούνε!

Πριν 1 έτος

Μετά τον… χαρτοπόλεμο των προηγούμενων ημερών, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έδωσαν «μάχη» κι εντός του γηπέδου της Τούμπας. Νικητής όμως δεν υπήρξε (0-0) και έτσι παραμένουν ισόβαθμοι στην 3η θέση και στο -5 από την κορυφή. Μοιρασιά και στα δοκάρια (Νάρεϊ, Χάμες).

αποστάσεις, ολοκληρώνοντας το πρώτο 45λεπτο με όλες κι όλες τρεις ενέργειες μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Ανούσια υπεροχή του ΠΑΟΚ μέχρι το φινάλε

Στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι με το ίδιο σχέδιο, πίεσε κατά βάση από τη δεξιά πλευρά και έψαξε τρόπο να γίνει ακόμα περισσότερο απειλητικός για την άμυνα του Ολυμπιακού, που έδειχνε να πελαγοδρομεί στη φάση του 54ου λεπτού, αλλά τόσο ο Κωνσταντέλιας, όσο και ο Ολιβέιρα δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τις προσπάθειες τους.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μίτσελ έφερε από τον πάγκο τον Κανός, αντί του Μασούρα, ο Λουτσέσκου δεν έκανε κάποια κίνηση, απλώς άλλαξε πλευρά στους Νάρεϊ και Ζίβκοβιτς. Η πρώτη παρέμβαση του Ρουμάνου ήταν η αναγκαστική αλλαγή του Κουλιεράκη με τον Νάσμπεργκ και λίγο αργότερα έριξε στο ματς τους Σβαμπ (αντί Ντάντας) και Τόμας (αντί Ζίβκοβιτς) για να παίξει με δύο φορ, ενώ και ο Μίτσελ άλλαξε φορ με τον Ελ Αραμπί να αντικαθιστά τον ωσεί παρόντα Μπακαμπού.

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο γκολ από την ασταθή έξοδο του Πασχαλάκη στο 72ο λεπτό, το ίδιο επαναλήφθηκε και τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά όσο λιγόστευε ο χρόνος, λιγόστευαν και οι σωστές προϋποθέσεις για να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή, όχι ότι ο Ολυμπιακός είχε τέτοιες βλέψεις, ούτε μπορούσαν οι παίκτες του να γίνουν απειλητικοί στο δεύτερο μισό του γηπέδου.

MVP: Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης με τις μεγάλες επεμβάσεις του, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό.