Η πυρκαγιά που καίει την Αττική για πέμπτη συνεχόμενη ημέρα έχει καταστρέψει χιλιάδες στρέμματα γης και έχει αφήσει πίσω της απανθρακωμένα ζώα, κατεστραμμένα σπίτια κι αυτοκίνητα. Η πορεία της μαίνεται δυνατή και οι άνεμοι που αρχίζουν να φυσούν από σήμερα πιο έντονοι δυσχεραίνουν το έργο της πυροσβεστικής.
Πυροσβέστες, εθελοντές και απλοί πολίτες παλεύουν με τις φλόγες αψηφώντας τον κίνδυνο. Ο φωτογραφικός φακός αποτυπώνει την υπεράνθρωπη προσπάθεια που καταβάλλουν. Τα πρόσωπα αγωνιούν και τα χέρια τους δεν σταματούν να κινούνται για να πολεμήσουν το τέρας της φωτιάς.
Τις τελευταίες ώρες τον γύρο του διαδικτύου κάνουν οι φωτογραφίες της εθελόντριας πυροσβέστριας, Κατερίνας Ιωαννίδου, η οποία δεν γίνεται πρώτη φορά viral.
Οι φωτογραφίες της από χθες:
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.
Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη MadeInGreece (@madeingreecemelbourne)