Ο Ιούνιος μπήκε, η συννεφιά υποχώρησε και οι Αθηναίοι ψάχνουν λίγες στιγμές χαλάρωσης στις παραλίες της Αττικής. Πόσο κοστίζει, όμως, μια βουτιά στη θάλασσα των οργανωμένων πλαζ για μια ξαπλώστρα και έναν καφέ;
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της ΕΡΤ, η είσοδος στην οργανωμένη παραλία του Αλίμου ανέρχεται στα 6 ευρώ ενώ η ξαπλώστρα κοστίζει 2 ευρώ. Το κόστος για τη βουτιά στη θάλασσα ανεβαίνει στα 8 ευρώ τα Σαββατοκύριακα και η ελεύθερη είσοδος είναι προνόμιο των δημοτών ενώ το μειωμένο εισιτήριο για την ξαπλώστρα κοστίζει 3 ευρώ.
Ωστόσο, το κόστος για μια οικογένεια δεν είναι μόνο αυτό καθώς κατά τη διάρκεια της παραμονής της στην παραλία θα επισκεφθεί το μπαρ για κάποιο σνακ ή χυμό.
Αν θέλεις να είσαι μπροστά στη θάλασσα, λίγο πιο πίσω ή ατοκύριακο ανεβαίνει η τιμή του στα 30 με 40 ευρώ, ενώ αν θες να πιεις έναν καφέ θα χρειαστεί να πληρώσεις 4 ευρώ, έναν χυμό ανάμεικτο στα 6,5 ευρώ και ένα κλαμπ σάντουιτς στα 15 ευρώ.
Σε μια άλλη δημοφιλή παραλία στο Καβούρι το κόστος για το σετ ξαπλώστας φτάνει τα 14 ευρώ ενώ η τιμή για μια μπάλα παγωτό κοστίζει 3 ευρώ και η γρανίτα 4 ευρώ.