-->
29.03.2024

Σάλτσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-1: Ο Κομάν έσωσε την παρτίδα για τους Βαυαρούς

Η Μπάγερν Μοχάχου έπαιξε με την φωτιά και παραλίγο να… καεί αφού η Σάλτσμπουργκ κρατούσε την νίκη μέχρι το 90΄χάρη στο γκολ του Αντάμου όμως ο Κίνγκσλεϊ Κομάν στην εκπνοή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και λύτρωσε την ομάδα του Νάγκελσμαν.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθαν στο 21’ με τον Αντάμου ο οποίος είχε περάσει αλλαγή 9 λεπτά νωρίτερα στην θέση του τραυματία Οκαφόρ. Ο Αντεγέμι έφυγε στην κόντρα, τροφοδότησε τον Άαρονσον ο οποίος έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον 20χρονο Αυστριακό που νίκησε τον Ούλραϊχ ανοίγοντας το σκορ.

H Σάλτσμπουργκ ήταν καλύτερη και δίκαια προηγούταν στο ημίχρονο με 1-0 χάρη στο πρώτο γκολ της ιστορίας της σε νοκ-άουτ ματς Champions League.

Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν είχε τα ηνία του αγώνα και έκλεισε τους Αυστριακούς στην περιοχή τους όμως δεν κατάφερνε να απειλήσει με αξιώσεις.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Σάλτσμπουργκ θα πάρει μια ιστορική νίκη, ο Ζίλε έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Μίλερ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε απ’ τον Λεβαντόφσκι και έφτασε στον Κομάν που από κοντά ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε «σφυγμό» στην Μπάγερν.

Οι Πρωταθλητές Γερμανίας πλέον κρατούν στα χέρια τους την πρόκριση ενόψει του επαναληπτικού στο Allianz Arena στις 8 Μαρτίου.

Αξίζει να σημειώσουμε πως το τέρμα του Αντάμου είναι το πιο γρήγορο από παίκτη που μπήκε αλλαγή στο Champions League από τον Οκτώβριο του 2005, όταν είχε σκοράρει ο Τιερί Ανρί για την Άρσεναλ εναντίον της Σλάβια επίσης στο 21ο λεπτό

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κεν, Κρίστενσεν, Σολέ, Βέμπερ, Ούλμερ, Καμαρά, Καπάλντο, Αάρονσον, Σάιβαλντ (Σούσιτς 80΄), Όκαφορ (Αντάμου 12΄), Αντεγέμι (Κχάεργκαρντ 87΄)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Παβάρ, Σιούλε, Λ. Ερνάντες, Γκνάμπρι (Τσούπο Μοτίνγκ78΄), Κίμιχ, Τολισό (Σάμπιτζερ 80΄), Κομάν, Σανέ, Μίλερ, Λεβαντόφσκι.