-->
24.02.2024

Στην Κωνσταντινούπολη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός (14-7) ρίχνεται πρώτος στη «μάχη» αύριο (31/1, 19:45) απέναντι στην Φενερμπαχτσέ (13-8) του Δημήτρη Ιτούδη, με τους «ερυθρόλευκους» να ψάχνουν το έβδομο «διπλό» τους, με το οποίο θα παραμείνουν στη θέση του οδηγού της βαθμολογίας.

Οι Πειραιώτες προέρχονται από μεγάλη νίκη στο κατάμεστο ΣΕΦ επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ η τουρκική ομάδα ψάχνει την επιστροφή της στα θετικά αποτελέσματα μετά το «στραβοπάτημα» της στο Αστρομπάλ απέναντι στη Βιλερμπάν, με το οποίο έχασε έδαφος στην προσπάθεια της να εξασφαλίσει μία θέση στην τετράδα.

Αμέσως μετά την Φενέρ, ο Ολυμπιακός καλείται να επιστρέψει πίσω στη βάση του και να υπερασπιστεί την έδρα του, απέναντι στην back to back πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές (3/2, 21:00), που παλεύει να μπει στην οκτάδα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 22ης και 23ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:

22η αγωνιστική (31 Ιανουαρίου-1 Φεβρουαρίου) 31/1

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)              19:45
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Μπασκόνια (Ισπανία)
Βαλένθια (Ισπανία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
Παρτιζάν (Σερβία)-Βιλερμπάν (Γαλλία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
1/2
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)           21:45
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)
Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)-Μονακό (Γαλλία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ         14-7
Ρεάλ Μαδρίτης      14-7
Φενερμπαχτσέ       13-8
Μπαρτσελόνα        13-8
Μονακό             13-8
Ζαλγκίρις Κάουνας  12-9
Μπασκόνια          12-9
Μακάμπι Τελ Αβίβ   11-10
Βαλένθια           11-10
Ερυθρός Αστέρας    10-11
Αναντολού Εφές     10-11
Παρτιζάν           10-11
Βίρτους Μπολόνια    9-12
Μπάγερν Μονάχου     9-12
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ        8-13
Βιλερμπάν           8-13
Αρμάνι Μιλάνο       6-15
Άλμπα Βερολίνου     6-15

23η αγωνιστική (2-3 Φεβρουαρίου) 2/2

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Βαλένθια (Ισπανία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
3/2
Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)
Μονακό (Γαλλία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Παρτιζάν (Σερβία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Αναντολού Εφές (Τουρκία)      21:00
Βιλερμπάν (Γαλλία)-Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία)
Μπασκόνια (Ισπανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)         21:30



Διαβάστε επίσης