Ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω τη δαιμονοποίηση μιας συνάντησης Τσίπρα – Βαρουφάκη.
Ο πρόεδρος του ΜέΡΑ25 ήταν κορυφαίο στέλεχος στην πρώτη διακυβέρνηση της κυβέρνησης Τσίπρα και χειρίστηκε μάλιστα με τον γνωστό τρόπο τις διαπραγματεύσεις για το δημόσιο χρέος.
Άλλωστε, όταν ο Αλέξης Τσίπρας τοποθετούσε τον Βαρουφάκη υπουργό Οικονομικών, γνώριζε τις θεωρίες του για την Ευρωπαϊκή Ένωση ή και τις τράπεζες.
Γιατί λοιπόν να μην συνεργαστεί και πάλι μαζί του σε μια κυβέρνηση ηττημένων;
Εξάλλου κορυφαία στελέχη του κόμματος Βαρουφάκη όπως οι καθηγητές Νίκος Θεοχαράκης, Στάθης Κουβαλάκης και Χρήστος Λιάκος έχουν συχνές συναντήσεις με τον Νίκο Μπίστη και άλλα κορυφαία στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ.