Με τη συμμετοχή να έχει ξεπεράσει κάθε πρόβλεψη στις γαλάζιες κάλπες και να έχει αγγίξει απ΄ότι φαίνεται τις 400.000, τα επιτελεία των τεσσάρων υποψηφίων προσπαθούν να αποκωδικοποιήσουν το τελικό αποτέλεσμα και το ποιον ευνοεί η μεγάλη προσέλευση. Ήδη σε κάποιες περιοχές που δεν υπήραχαν ουρές έχει ξεκινήσει η καταμέτρηση.
Ρυθμιστής σε κάθε σενάριο φαίνεται πως είναι ο Απόστολος Τζιτζικώστας. Με το ενδεχόμενο πως θα κόψει πρώτος το νήμα στην Κεντρική Μακεδονία πρέπει να έχει τουλάχιστον 23% με 25% στο λεκανοπέδιο για να είναι σίγουρα στον επόμενο γύρο ως δεύτερος. Αν μάλιστα η διαφορά είναι μεγάλη στη Μακεδονία για τον περιφερειάρχη, τότε ο Τζιτζικώστας θα είναι η έκπληξη των εκλογών.
Σε αυτή την περίπτωση σημαίνει πως ένας από τους δυο, Μεϊμαράκης ή Μητσοτάκης θα μείνει εκτός του δεύτερου γύρου. Στην αντίθετη περίπτωση αν ο Τζιτζικώστας δεν καταγράψει τα παραπάνω ποσοστά τότε το δίδυμο θα είναι ο Μεϊμαράκης με τον Μητσοτάκη.
Από την άλλη η μεγάλη συμμετοχή έχει ξαφνιάσει όλους τους υποψηφίους αφού είναι κοινή η παραδοχή πως ακόμα και όταν καλούσαν τους νεοδημοκράτες να ψηφίσουν δεν είχαν αυτόν τον αριθμό στις προβλέψεις τους.
Σε αυτό όμως που συγκλίνουν όλα τα επιτελεία είναι πως αυτή τη στιγμή το ντέρμπι αφορά τη δεύτερη θέση αφού ο δεύτερος με τον τρίτο έχουν μικρή διάφορά μεταξύ τους με τον πρώτο να έχει ξεφύγει με την συμμετοχή που υπάρχει.