Ο πόνος παραμένει βουβός. Τα αναπάντητα ερωτήματα που ταλανίζουν τον νου ύστερα από την πύρινη λαίλαπα στο Μάτι πολλα. Ο τραγικός επίλογος που γράφτηκε κάτω από τα αποκαΐδια για 102 ανθρώπους εξακολουθεί, τρία χρόνια μετά, να υπενθυμίζει μια από τις πιο μαύρες ημέρες για τη χώρα.
Η 23η Ιουλίου του 2018 έχει αναμφισβήτητα αφήσει ένα δραματικό αποτύπωμα στις καρδιές πολλών ανθρώπων.
Τρία χρόνια μετά το δράμα, πλήθος κόσμου, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, παρεβρέθηκε στην επιμνημόσυνη δέηση στο μνημείο των θυμάτων της πυρκαγιάς στο Μάτι.
Στη συνέχεια οι συγκεντρωμένοι κατευθύνθηκαν περπατώντας μέχρι τον Ναυτικό Αθλητικό Όμιλο στο Μάτι. Με μάσκες ο κόσμος απέτισε φόρο τιμής στα θύματα της φονικής πυρκαγιάς, ενώ φανερό ήταν το κλίμα οδύνης που επικράτησε.