«Μαζί δεν κάνουν» Αλέξης Τσίπρας και Δημήτρης Κουτσούμπας -και ο φωτογραφικός φακός είναι αδιάψευστος μάρτυρας ως προς αυτό.
Μετά τις αντεγκλήσεις κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου, που κατέστησαν ανέφικτη οποιαδήποτε συνεννόηση/συνεργασία μεταξύ των δύο κομμάτων της Αριστεράς, η… αναγκαστική γειτνίαση -στα κοινοβουλευτικά έδρανα και μόνο- φαίνεται πως δεν είναι και… ό,τι καλύτερο για τον πρώην αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ και τον γενικό γραμματέα της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ.
Όπως προκύπτει από τις φωτογραφίες κατά τη σημερινή διαδικασία για την ανάδειξη του νέου προεδρείου της Βουλής, η… γλώσσα του σώματος τα λέει όλα. Τσίπρας και Κουτσούμπας δεν αντάλλαξαν ούτε ματιά, ενώ και οι δύο είχαν σταυρώσει τα χέρια τους στο στήθος και έδειχναν μάλλον να βαριούνται…
![tsipras_koutsoumpas_1](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-07-04/tsipras_koutsoumpas_1.jpg)
![tsipras_koutsoumpas_7](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-07-04/tsipras_koutsoumpas_7.jpg)
![tsipras_koutsoumpas_2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-07-04/tsipras_koutsoumpas_2.jpg)
![tsipras_koutsoumpas_3](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-07-04/tsipras_koutsoumpas_3.jpg)
![tsipras_koutsoumpas_4](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-07-04/tsipras_koutsoumpas_4.jpg)
![tsipras_koutsoumpas_5](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-07-04/tsipras_koutsoumpas_5.jpg)