Ένα άτομο κρατείται για τις τρεις διαφορετικές εστιές φωτιάς που ξέσπασαν την ίδια ώρα το απόγευμα της Δευτέρας (7/8) στην περιοχή του Αγίου Βλάση στην Τρίπολη.
Παράλληλα, καλύτερη εικόνα παρουσιάζαν λίγο μετά τις 20.30 τα πύρινα μέτωπα. Ειδικότερα, drone του Πυροσβεστικού Σώματος με την κωδική ονομασία ΙΚΑΡΟΣ 2 το οποίο υπερίπταται πάνω από τη φωτιά δίνει σαφώς βελτιωμένη εικόνα.
Δείτε φωτογραφίες του drone:
![drone-pirosvestiki](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-08-07/drone-pirosvestiki.jpg)
![drone-pirosvestiki1](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-08-07/drone-pirosvestiki1.jpg)
![drone-pirosvestiki2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-08-07/drone-pirosvestiki2.jpg)
Στο σημείο έχουν σπεύσει 92 πυροσβέστες με 14 οχήματα και 6 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων. Νωρίτερα, επιχείρησαν 6 αεροσκάφη και 3 ελικόπτερα. Συνδρομή από υδροφόρες ΟΤΑ.
Δείτε φωτογραφίες από το σημείο:
![fotia-tripoli1](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-08-07/fotia-tripoli1.jpg)
![fotia-tripoli2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-08-07/fotia-tripoli2.jpg)
![fotia-tripoli3](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-08-07/fotia-tripoli3.jpg)
Σε δηλώσεις του στο arcadiaportal.gr ο δήμαρχος Κώστας Τζιούμης τόνισε δεν απειλείται κατοικημένη περιοχή. Παράλληλα, σύμφωνα με το τοπικό μέσο κλειστοί είναι οι δρόμοι προς το νοσοκομείο και προς το Περθώρι.