Μπορεί ο Ανδρέας Παπαμιμίκος να δηλώνει σε όλους τους τόνους πως δεν στηρίζει την υποψηφιότητα Τζιτζικώστα αλλά οι κινήσεις τους και κυρίως οι επιλογές του άλλα καταμαρτυρούν.
Μια προσεκτική καταγραφή των ανθρώπων που τρέχουν για τον περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας κατέχοντας μάλιστα κομβικές θέσεις στην προεκλογική του καμπάνια θα δείξει ότι είναι συνοδοιπόροι του Ανδρέα Παπαμιμίκου στη μέχρι τώρα θητεία του.
Ο Άρης Μηλιώνης υπεύθυνος τύπου του Απόστολου Τζιτζικώστα, την ημέρα που ο περιφερειάρχης ανακοίνωσε την υποψηφιότητα του, δηλαδή στις 26 Σεπτεμβρίου, για να τον ακολουθήσει παραιτούνταν από τη Συγγρού. Μέχρι τότε ήταν ο σύμβουλος επικοινωνίας του γραμματέα της ΝΔ.
Ο διευθυντής επίσης του γραφείου του Ανδρέα Παπαμιμίκου, ο Στάθης Σταθόπουλος μετακόμισε ως διευθυντής του συνδυασμού του Τζιτζικώστα.
Μαζί και ο Νίκος Λυσιγάκης, που ακολουθεί τον γραμματέα της ΝΔ, από τα χρόνια του πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Στην ομάδα Παπαμιμίκου όμως ανήκει και ο Μανώλης Αγγελάκας που είναι υπεύθυνος οργανωτικού για το λεκανοπέδιο και αποτελεί προσωπική επιλογή του 35χρονου γραμματέα για αυτή τη θέση.
Ακόμα και ο υποδιοικητής του Ευαγγελισμού Παναγιώτης Γεωργόπουλος είναι άνθρωπος του ενώ έχει αναλάβει την Α Αθήνας.
Στη Β Αθήνας όμως βοηθάει και ο πρώην γραμματέας Οργανωτικού και πρώην διευθυντής του Παπαμιμίκου στη Συγγρού, Γιώργος Λουλουδάκης.
Στη Θεσσαλονίκη το οργανωτικό έχει αναλάβει το alter ego του Ανδρέα Παπαμιμίκου στη συμπρωτεύουσα και αναπληρωτής γραμματέας της ΝΔ, Θοδωρής Μητράκας ενώ τις οργανώσεις της νεολαίας στην περιοχή, ο υπεύθυνος Επαρχιακού της ΟΝΝΕΔ και προερχόμενος από το πανεπιστήμιο Μακεδονία, τη σχολή δηλαδή του γραμματέα, Βασίλης Γεωργιάδης.