Θετικός στον κορωνοϊό βρέθηκε μηχανοδηγός του Μετρό, γεγονός που έχει προκαλέσει αναστάτωση. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο οδηγός έκανε τεστ και διαγνώστηκε θετικός στον κορωνοϊό εχθές το βράδυ, ενώ πυρετό εμφάνισε και η σύζυγος του.
Άμεσα ενημερώθηκε ο ΕΟΔΥ και τέθηκαν σε ισχύ όλα τα πρωτόκολλα ασφαλείας στο μετρό. Ο οδηγός δεν έχει έρθει σε επαφή με επιβάτες, αφού βρίσκεται σε ειδικό κουβούκλιο του συρμού, ενώ ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία της ιχνηλάτησης και όσοι συνάδελφοί του ήρθαν σε επαφή μαζί του θα κάνουν τεστ.
Παράλληλα έχει ξεκινήσει η απολύμανση στους χώρους που κινήθηκε ο μηχανοδηγός.