Με μια απόφαση του Οργανωτικού οι Σύνεδροι της Β΄Αθήνας και της Α΄Θεσσαλονίκης αυξάνονται κατά πολύ ενόψει του Συνεδρίου της ΝΔ στις 22-24 Απριλίου.
Αυτό πρακτικά σημαίνει πως η ηγετική ομάδα ανεβάζει τον αριθμό των συνέδρων που έχει ερείσματα σε μια προσπάθεια βέβαια να ελεγχθεί και το Συνέδριο.
Άλλωστε στη Β΄ Αθήνας ο Κυριάκος Μητσοτάκης κρατάει προσωπικές δυνάμεις αφού όλα αυτά τα χρόνια εκλέγονταν πρώτος βουλευτής ενώ και στην Α΄ Θεσσαλονίκης «παιχνίδι» θα κάνουν ο Ανδρέας Παπαμιμίκος και ο Απόστολος Τζιτζικώστας που στήριξαν εσωκομματικά το νέο πρόεδρο της ΝΔ.
Με μια κίνηση η Συγγρού επιδιώκει σε επίπεδο αριθμών τουλάχιστον να ελέγξει το συνέδριο και να περάσει όχι μόνο τις καταστατικές αλλαγές που ετοιμάζει αλλά και τα κομματικά όργανα.