Αλλαγή φρουράς, στην κυριολεξία όμως, για το Μέγαρο της Βουλής καθώς πριν λίγα λεπτά αποχαιρέτησε ο πρώην φρούραρχος της Βουλής, Κωνσταντίνος Μαρκόπουλος.
Τη θέση του φρούραρχου αναλαμβάνει ο Κωνσταντίνος Κυριαζόπουλος, ο οποίος θα έχει πλέον τον έλεγχο, τον συντονισμό και τις τελικές διαταγές για την αστυνόμευση και την ασφάλεια της Βουλής.
Ωστόσο, πίσω από την «αλλαγή φρουράς» φαίνεται πως υπάρχει και πάλι πολιτικό παρασκήνιο, καθώς ο αποχωρήσας φρούραρχος είχε τοποθετηθεί επί της θητείας της πρώην προέδρου, Ζωής Κωνσταντοπούλου.