Τα περισσότερα από τα 50 γαλάζια στελέχη που υπέγραψαν για την υποψηφιότητα του Κυριάκου Μητσοτάκη στις εσωκομματικές εκλογές εκλέχτηκαν στη νέα Πολιτική Επιτροπή της ΝΔ.
Μεταξύ άλλων ο Δημήτρης Φραγκάκης, ο Δημήτρης Ιατρίδης, ο Ελπιδοφόρος Παπανικολόπουλος, ο Χρήστος Μέτιος, ο Μανώλης Γραφάκος, ο Δημήτρης Παπαγγελόπουλος, η Βασιλική Ευταξά, η Βασιλική Νάκου, ο Θανάσης Σταυρόπουλος, ο Δημήτρης Χριστάκης και η Σοφία Τόλια. Ακόμα όμως και στα Ex officio μέλη της ΠΕ πολλά από αυτά ήταν στις 50 υπογραφές του προέδρου της ΝΔ.