Περίεργη θεωρεί η πλειοψηφία των πολιτών την απομάκρυνση του Μανώλη Σφακιανάκη από την θέση του ως επικεφαλής της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛΑΣ. Ήταν ο άνθρωπος που έστησε την υπηρεσία από το μηδέν και σημείωσε πολύ σπουδαίες επιτυχίες στο πλαίσιο της δράσης του, προφυλάσσοντας κυρίως ανηλίκους από τις κακοτοπιές του Διαδικτύου. Δεκάδες είναι τα σχόλια από ανθρώπους όλων των ηλικιών που του ζητούν να αντιδράσει με κάθε τρόπο και να μην αφήσει αμαχητί την θέση αυτή.
Η είδηση έγινε γνωστή χθες το βράδυ και αμέσως έγινε πρώτο trend το hashtag #sfakianakis στο ελληνικό Twitter. Χρήστες έσπευσαν να κατακεραυνώσουν, με χιούμορ αλλά και οργή, την απόφαση αυτή.