Το ταλέντο και η θέληση του Στέφανου Τσιτσιπά δεν έχουν όρια…
Το next big think του αθλήματος ολοκλήρωσε τα ξημερώματα της Κυριακής στη Μαδρίτη την «εξολόθρευση» των τριών κορυφαίων του κόσμου, καθώς μετά τους Νόβακ Τζόκοβιτς, Ρότζερ Φέντερερ πρόσθεσε στη… συλλογή του και τον Ράφα Ναδάλ.
Get the 🍿 ready for an epic showdown!@djokernole @steftsitsipas | #MMOPEN
— ATP Tour (@ATP_Tour) 12 Μαΐου 2019
STUNNING FROM STEF 🙌@StefTsitsipas will play @DjokerNole for the #MMOPEN 🏆
🎥: @TennisTV | @MutuaMadridOpen pic.twitter.com/6gyO357qvb
— ATP Tour (@ATP_Tour) 11 Μαΐου 2019
Ο 20χρονος Έλληνας νίκησε ύστερα από αγώνα 2,5 ωρών τον Ισπανό θρύλο μέσα στο «σπίτι» του, στη Μαδρίτη (6-4, 2-6, 6-3) και προκρίθηκε στον τελικό του Masters της ισπανικής πρωτεύουσας, όπου σήμερα (12/5, 19:30) θα αντιμετωπίσει τον Τζόκοβιτς.
Ταυτόχρονα, έγινε μόλις ο 14ος αθλητής στον κόσμο που μπορεί να υπερηφανεύεται ότι νίκησε τον Ναδάλ, στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση σε χωμάτινη επιφάνεια.
.@rafaelnadal believes he has plenty of time and tennis ahead of him.#MMOPEN
— ATP Tour (@ATP_Tour) 12 Μαΐου 2019
Η πορεία του στο Όπεν της Μαδρίτης σημαίνει, επίσης, νέο άλμα στην παγκόσμια κατάταξη, αφού από την επόμενη εβδομάδα θα είναι στο νούμερο 7, που αποτελεί ρεκόρ καριέρας.
The performance of his LIFE 👏
Your GIF reaction to @StefTsitsipas’ win over Nadal 👇 pic.twitter.com/bB4Q3OalpC
— ATP Tour (@ATP_Tour) 11 Μαΐου 2019