Close this search box.
Search

Τρέλα στις ΗΠΑ με το ποδόσφαιρο: 105.826 θεατές στις εξέδρες του Ρεάλ – Τσέλσι

Πριν 8 έτη

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες της, η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησε 3-2 της Τσέλσι, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Αν Χάρμπορ του Μίτσιγκαν, στο πλαίσιο του International Champions Cup.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης αγωνίστηκαν χωρίς τους Μπενζεμά, Μόντριτς, Σέρχιο Ράμος, Χάμες Ροντρίγκες, καθώς και τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Γκάρεθ Μπέιλ, οι οποίοι δεν έχουν ακολουθήσει την αποστολή στις ΗΠΑ.

Έστω κι έτσι, όμως, προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο, χάρη σε δύο τέρματα του Μαρσέλο (19΄ και 26΄) κι ένα του Μαριάνο Ντίας (35΄).

Οι «μπλε» βελτιώθηκαν στο δεύτερο μέρος, με την είσοδο του νεοαποκτηθέντος Μπατσουαγί και του Αζάρ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, σκοράροντας στο 78΄ και στο 90΄.

Το εντυπωσιακό όμως είναι το γεγονός πως τον αγώνα παρακολούθησαν 105.826 θεατές, αριθμός που πλησίασε το ρεκόρ για ποδοσφαιρική αναμέτρηση στις ΗΠΑ (109.318 θεατές), το οποίο κρατάει από το ματς της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο ίδιο γήπεδο, πριν από δύο χρόνια.