Tο Διοικητικό Συμβούλιο του τηλεοπτικού σταθμού OPEN έκανε αποδεκτή την παραίτηση του Γενικού Διευθυντή Ενημέρωσης και Ειδήσεων Δημήτρη Μιχαλέλη. Το OPEN τον “ευχαριστεί θερμά για τη συνεργασία και την προσφορά του στον τομέα Ενημέρωσης του σταθμού και του εύχεται καλή επιτυχία στα μελλοντικά επαγγελματικά του βήματα”.
Ο Δημ. Μιχαλέλης χρεώνεται τα “πολικά” νούμερα του κεντρικού δελτίου ειδήσεων, το οποίο είναι η ναυαρχίδα κάθε καναλιού και ιδιαίτερα εν μέσω κρίσης του κορωνοϊού, που θα μπορούσε το κανάλι -όπως θέλει η ιδιοκτησία του- να αποκτήσει ειδησεογραφικό χαρακτήρα, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε.
Το βέβαιο είναι ότι την αποπομπή- παραίτηση Μιχαλέλη θα ακολουθήσουν και άλλα στελέχη του σταθμού, με πολύ λίγη εμπειρία στην τηλεόραση.
Όσον αφορά τις εξελίξεις στο κανάλι του OPEN, θα είναι ραγδαίες και ήδη γίνονται επαφές με έμπειρο στέλεχος της ιδιωτικής τηλεόρασης, βολιδοσκοπώντας τις προθέσεις του.