Και όμως γίνεται! Σε συμφωνία συνεργασίας προχώρησαν οι “Ενωμένοι Δημοσιογράφοι” (Μ. Αντωνιάδου) με την “Συσπείρωση” (ΥΙΡΙΖΑ – Σ. Καπάκος) στην ΕΣΗΕΑ. Οι δύο παρατάξεις συνεχίζουν τη συνεργασία τους και τη συμμαχία τους για άλλα 2 έτη, αλλά σε αυτή τη χρονική στιγμή έχει και πολιτικό αντίκτυπο. Δηλαδή την ώρα που η Νέα Δημοκρατία είναι στο κατώφλι της εξουσίας, οι δύο παρατάξεις με εντελώς διαφορετική ιδεολογία τα “βρήκαν” και όλοι παρέμεινα στις θέσεις τους. Η Μαρία Αντωνιάδου πρόεδρος και γενικός γραμματέας ο Σταύρος Καπάκος.
Η συμπαράταξη ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ ελέγχει 6 έδρες.
Η ανακοίνωση της ΔΣ της ΕΣΗΕΑ είναι η παρακάτω:
Κατά τη σημερινή συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΕΣΗΕΑ συγκροτήθηκε σε Σώμα το Δ.Σ., που εκλέχθηκε στις αρχαιρεσίες της 12ης και 13ης Ιουνίου 2019, ως εξής:
Πρόεδρος: Μαρία Αντωνιάδου
Α’ Αντιπρόεδρος: Αριάδνη (Άρια) Αγάτσα
Β’ Αντιπρόεδρος: Αγγελική Γυπάκη
Γενικός Γραμματέας: Σταύρος Καπάκος
Ταμίας: Ευθύμιος (Μάκης) Διόγος
Ειδική Γραμματέας: Ανδρομάχη (Μάχη) Νικολάρα
Μέλη: Γιάννης Αγγέλης
Γιώργος Βότσκαρης
Νίκος Καρούτζος
Γιώργος Μηλιώνης
Δημήτρης Τσαλαπάτης