Search

Eurobasket U16: Η εθνική Παίδων νίκησε την Τουρκία και πάει για μετάλλιο

Πριν 2 ώρες
Eurobasket εθνική Παίδων

Η εθνική ομάδα Παίδων επικράτησε της Τουρκίας με 55-55 και θα βρει στην ημιτελική φάση του Eurobasket την Ισπανία η οποία πέρασε το εμπόδιο της Ιταλίας. Τα παιδιά του Γιάννη Καλαμπόκη ήταν συνέχεια μέσα στο ματς, καθώς δεν άφησαν το σύνολο της Τουρκίας να ξεφύγει στο σκορ. Κάνοντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 20-8, ανέτρεψε το -3 του πρώτου μέρους και έκλεισε την τρίτη περίοδο με +9. Εκεί οι Τούρκοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, έχοντας πολλές ευκαιρίες ακόμα και να προσπεράσουν στο σκορ, αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ. Το τελικό 75-65, έδωσε την πρόκριση στην εθνική μας ομάδα που θα βρει στον δρόμο της την Ισπανία.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη ήταν ο Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και ο Αλέξανδρος Τσώνης με 17 πόντους και 6 ασίστ. Για την Τουρκία ξεχώρισε ο Ανίλ Αλιανάκ με 18 πόντους.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Καλαμπόκης): Τσώνης 18 (3/3), Βενετίδης, Χαϊδεμένος 11 (2), Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 18 (3), Σκληρός 7, Χαρτώνας 10 (1), Θωμάκος, Μπαρμπαγιάννης 1, Ασημένιος 7 (1), Σταμούλος, Παγουλάτος 3 (1).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 37-34, 45-54, 65-75.