Search

Formula 1 Ίμολα : Περίπατος Φερστάπεν στην Ίμολα (Πίνακας)

Πριν 2 έτη
Formula 1

Παρέλαση στην έκανε ο Μαξ Φερστάπεν παίρνοντας με άνεση τη νίκη στο γκραν πριν – Το 1-2 έκανε η Red Bull.

Ο Μαξ Φερστάπεν επέστρεψε για τα καλά. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1 πήρε τη δεύτερη φετινή του νίκη. Μετά τη Σαουδική Αραβία, τερμάτισε πρώτος και στην πίστα της Ίμολα. Φτάνοντας τις 22 συνολικά καρό σημαίες στην καριέρα του.

Ο Ολλανδός ουσιαστικά είχε έναν άνετο αγώνα, σε ένα γκραν πρι που κύλησε ιδανικά γι’ αυτόν. Όσο και για την Red Bull, καθώς δεύτερος τερμάτισε ο Σέρχιος Πέρες. Η Αυστριακή ομάδα έκανε το 1-2, κατακτώντας σημαντικούς πόντους.

Τρίτος κατετάγη ο Λάντο Νόρις με McLaren. Εκτός βάθρο έμεινε ο πρωτοπόρος της κατάταξης, Σαρλ Λεκλέρκ. Ο οδηγός της Ferrari βρισκόταν στην 3η θέση, προσπάθησε να πιέσει τον Πέρες, αλλά στον 53ο γύρο έκανε λάθος κι έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου.
Formula 1 Ίμολα : Περίπατος Φερστάπεν στην Ίμολα (Photos)