Μήνυμα 112 στάλθηκε στους κατοίκους της περιοχής Βίτωλη στην Μακρακώμη να είναι σε ετοιμότητα καθώς μαίνεται εκεί πυρκαγιά.
Στη 13:30 ξέσπασε φωτιά στην περιοχή της Μακαρακώμης, δίπλα στην εθνική οδό Λαμίας -Καρπενησίου, στο ύψος των φαναριών της Μακρακώμης.
Η φωτιά πήρε διαστάσεις και μέχρι νωρίτερα έκαιγε ανεξέλεγκτα δασική έκταση με πουρνάρια και κατευθυνόταν προς την περιοχή Τσούκα της Βίτολη. Επίγειες και εναέριες δυνάμεις, 2 πετζετέλ προσπαθούν να την ανακόψουν ενώ στην μάχη της κατάσβεσης παίρνει μέρος και ένα ελικόπτερο.