-->
29.03.2024

Λίνκολν-ΠΑΟΚ: Πέρασε από το Γιβραλτάρ ο δικέφαλος του Βορρά – Πρώτη νίκη στο Europa Conference League

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του στο Γιβραλτάρ και νίκησε με 2-0 τη Λίνκολν, μπαίνοντας με το δεξί στο Europa Conference League.

Αυτό που περίμεναν όλοι, με βάση και τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, ήταν ότι οι Θεσσαλονικείς θα έμπαιναν δυνατά, θα έβαζαν ένα γκολ νωρίς και θα απλοποιούσαν τα πράγματα για τη συνέχεια. Η αλήθεια είναι πως δεν έγινε ακριβώς έτσι, αφού ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός από το ξεκίνημα, αλλά και πάλι θα μπορούσε να σκοράρει νωρίς.

Στο 16′, συγκεκριμένα, όταν ο Μπίσεσβαρ έβγαλε σε θέση για γκολ τον Άκπομ, αλλά αυτός νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Σολέρ. Και το γεγονός ότι μέχρι και το 45′ αυτή ήταν η μοναδική φάση για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, τα λέει όλα για την απόδοσή της. Όπως και το γεγονός ότι η Λίνκολν μετά το 20λεπτο ανέβασε την απόδοσή της, πήρε τον έλεγχο και πλησίασε και στο γκολ.

Βασικά, η ομάδα από το Γιβραλτάρ το πέτυχε στο 26′ αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 25′ και στο 36′ είχε μεγάλες ευκαιρίες με τον Γκόμεθ. Το παιχνίδι δεν πήγαινε καλά, δηλαδή, για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο 44′ έχασε και τον Κρέσπο με τραυματισμό, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους τα πράγματα έδειξαν να στρώνουν: Ο Μουργκ έδωσε στον Τέιλορ, αυτός έκανε ό,τι ήθελε από δεξιά και γύρισε για τον Άκπομ, ο οποίος αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα και άνοιξε το σκορ (0-1).

Το ζητούμενο για τους Θεσσαλονικείς ήταν το δεύτερο γκολ που θα έκρινε οριστικά τα πάντα. Κόρνερ του Μουργκ στο 56′, κεφαλιά του Μιχαηλίδη στο δοκάρι, γκολ του Μιτρίτσα στην επαναφορά και 0-2. Και από τη στιγμή που ο Πασχαλάκης δύο λεπτά μετά κράτησε το σκορ αποκρούοντας την προσπάθεια του Γκόμεθ, όλα έγιναν εξαιρετικά εύκολα.

Λίνκολν: Σολέρ, Βάισεμαν, Τσιπολίνα, Μπερνάντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67′ Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανόν (63′ Ρόναν), Αράιζα (81′ Πίτοκ), Καραλέρο (81′ Κασιάρο), Κίκε Γκόμεθ (63′ Όκραν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Κρέσπο (44′ Μιχαηλίδης), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι, Μουργκ (83′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (73′ Σφιντέρσκι), Μιτρίτσα (73′ Κωνσταντέλιας), Άκπομ (83′ Κούτσιας).