-->
29.03.2024

Σάκκαρη – Μπέγκου 2-1: Συγκλονιστική η Μαρία, πέρασε στον τελικό της Αγίας Πετρούπολης

Σε ένα ματς κλειστό και άκρως ανταγωνιστικό η Μαρία Σάκκαρη ήταν συγκλονιστική και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Όπεν στην Αγία Πετρούπολη επικρατώντας της Ιρίνα Μπέγκου με 2-1 σετ. Με τη νικήτρια του ζευγαριού Οσταπένκο – Κονταβέιτ στον τελικό.

Τι κι αν η Ιρίνα Μπέγκου (Νο56) της έβαλε δύσκολα και την πίεσε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη (Νο7) έδειξε χαρακτήρα και αντοχή και επικράτησε της Ρουμάνας με 2-1 σετ μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκησε για πάνω από τρεις ώρες, παίρνοντας παράλληλα το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (13/1) στο Όπεν της Αγίας Πετρούπολης.

Εκεί, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα βρει απέναντί της την νικήτρια που θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στην Γέλενα Οσταπένκο και την Ανέτ Κονταβέιτ.

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα πολλές, τα μπρέικ αρκετά όμως η Μαρία ήταν εκείνη που με πείσμα, αποτελεσματικότητα στο σερβίς και πάθος, ιδιαίτερα στα κρίσιμα σημεία, πήρε την πολυπόθητη νίκη-πρόκριση απέναντι στο επιθετικό παιχνίδι της αντιπάλου της. Πλέον θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο καριέρας της στην πόλη της Ρωσίας.

Ο αγώνας

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ μέχρι το 2-2, με την Μαρία Σάκκαρη να ξεκινάει καλά αλλά να χάνει ευκαιρίες για να φτάσει από νωρίς σε ένα μπρέικ. Η Ρουμάνα έβρισκε έστω και δύσκολα λύσεις πίσω από το σερβίς της και απείλησε μάλιστα λίγο αργότερα με μπρέικ την Ελληνίδα. Στο έβδομο γκέιμ του πρώτου σετ και με το σκορ στο 4-3 υπέρ της Μαρίας, το Νο1 του ταμπλό πίεσε την Ρουμάνα και έσπασε το σερβίς της έστω και δύσκολα αποκτώντας προβάδισμα δύο γκέιμ στο σετ. Η απάντηση ήρθε άμεσα από την Μπέγκου που έκανε μπρέικ στο μπρέικ και μείωσε εκ νέου. Κάπου εκεί η Μαρία πείσμωσε, έσπασε ξανά το σερβίς της αντιπάλου της και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4.

Η Μπέγκου δεν πτοήθηκε από τον τρόπο που έχασε το πρώτο σετ και πλήρωσε τη Μαρία με το ίδιο νόμισμα, με μπρέικ. Προηγήθηκε με 2-0 στα γκέιμ από νωρίς όμως η απάντηση από την Ελληνίδα ήρθε άμεσα και πήρε κεφάλι στο σκορ. Μέχρι το τέλος του σετ οι δύο αθλήτριες ήταν κοντά, όμως στο τάι μπρέικ η Ρουμάνα ήταν εκείνη που ήταν πιο συγκεντρωμένη και το κατέκτησε.

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι και οι δύο αθλήτριες πολύ κοντά. Με μπρέικ σε κρίσιμο σημείο του σετ η Μαρία πήρε τεράστιο προβάδισμα νίκης και έκλεισε εν τέλει το ματς πανηγυρίζοντας μία σπουδαία πρόκριση στον τελικό.